1978 Yılından beri standart imalatı programımızda bulunan seyyar trafo köşkleri, orta gerilim, trafo ve alçak gerilim bölümünden oluşan komple bir sistemdir. Tamamı bir arada ve tekerlekli olarak fabrikamızda imal edilen köşkler fabrika testleri yapılarak piyasaya sunulmaktadır.

Yakınında bulunan insanların ve operatör personelinin emniyeti ön planda tutularak hazırlanan kompakt dizaynları sayesinde harici ortamlarda ve tünellerde güvenle kullanılmaktadır.

36 kV dahil çeşitli gerilim kademelerinde imal edilmektedir. Müşteri talepleri doğrultusunda muhtelif çözümler sunulabilmektedir.

Köşkler tamamen seyyar tip yapılmaktadır. Sahip olduğu tekerlekler sayesinde sadece kablo bağlantıları ayrıldıktan sonra küçük bir çekici ile (kamyonet, traktör v.b.) yeni bölgesine nakledilebilmektedir.

Nakil esnasında herhangi bir ekipmanın sökülmesi veya çıkarılmasına gerek yoktur. Nakledilen köşk yeniden O.G kablosunun bağlanması ile hemen işletmeye alınabilmektedir. Yer değiştirmelerde işlemler çok hızlı ve kolay yapıldığından enerjinin yeniden verilme süresi en aza indirilmiştir.

Köşklerde, şase ve taşıyıcı elemanlar sıcak daldırma galvaniz profillerden, bölme ve kapaklar profile edilmiş galvanizli sacdan imal edilmektedir. Yağ alma banyosundan geçirilen malzemelere galvaniz nötralizatörlü özel epoksi astar uygulanmaktadır. Daha sonra çift komponentli epoksi boya ile boyanarak kullanılacağı bölgedeki olumsuz şartlara (toz, kir, yağ) veya yüksek nem oranı, tuz gibi korozif ortamlara dayanıklı hale getirilmektedir. Böylece uzun yıllar bakım gerektirmeden hizmet vermektedir.

Dış cephe panelleri ve çatı cam yünü ile izole edilmektedir. Böylece iç cephede oluşabilecek yoğuşmanın önüne geçilmektedir. Ayrıca köşklerde termostat kontrollü iç ortam ısıtıcıları da mevcuttur.

Köşkün sahip olduğu bölmelerin hepsinin dışarıya açılan müstakil kapıları vardır. Bu kapılar içerideki ekipmanın emniyetle çalıştırılabileceği ve gerektiğinde çıkarılabileceği büyüklüktedir.

Köşkler O.G bölümü, trafo bölümü ve A.G bölümü olmak üzere birbirlerinden bağımsız üç bölümden oluşmaktaddır.

O.G. BÖLÜMÜ :

IEC Standardlarına ve yerel elektrik şebeke işletmecilerinin şartnamelerine uygun iki alternatif ile çözüm sunulmaktadır.

1- Hava yalıtımlı metal muhafazalı O.G.Hücreleri

2- SF6 Gaz yalıtımlı RMU (Ring Main Unit)

TRAFO BÖLÜMÜ :

Köşk içinde her ne kadar emniyet gerekçesi ile kuru tip trafo tercih edilmekte ise de daha önce imal edilmiş yağlı tip trafolu köşklerimizde bugüne kadar bir sorun yaşanmamıştır. Köşklerin kullanılacağı ortam değerlerine göre trafo bölümü tabii veya cebri olarak havalandırılması mümkündür.

A.G. BÖLÜMÜ :

Trafo ile Alçak Gerilim Panosu arasında ana besleme trafo gücüne göre kapalı tip bus-bar veya kablo ile sağlanmaktadır. A.G panosu müşterinin isteği doğrultusunda dizayn edilmekte ve kompanzasyon bataryalarıda A.G bölümüne konulabilmektedir.