Hidroelektrik Santraller

Firmamızın, uzmanlık alanlarının başında gelen hidroelektrik santrallerle ilgili olarak, 35 yılın üzerinde tecrübesi bulunmaktadır.

Devlet Su İşleri (DSİ) Barajlar Dairesi'nce, ilk olarak bir Türk firmasına ihale edilen 3 x 6 MVA kapasiteli Çıldır Hidroelektrik Santralı'nın Türbin ve jeneratör yapımı dışındaki tüm elektrik teçhizatının imalatı ve montajı firmamızca 1975 yılında tamamlanmıştır. Bundan sonrada muhtelif projelere imza atan firmamız en son Taşova Hameka Hidroelektirk Santralinin Elektrik işlerini anahtar teslimi tamamlayarak devreye almıştır. Örnek olarak bu iki tesise ait detaylı bilgiler aşağıda verilmiştir.

Yapımı devam etmekte olan Türkiyenin 6. Büyük Hidroelektrik Santralı olan Boyabat Barajı ve HES Projesinde, Doğuş İnşaat A.Ş.'nin Müşavirlik hizmetleri, halen firmamız tarafından yürütülmektedir. 1975–2010 yılları arasında firmamızca bir bölümü veya tamamı gerçekleştirilen HES projelerinden bazıları aşağıda sunulmuştur:

Çıldır Barajı ve Hidroelektrik santralı, KARS
Suat Uğurlu Barajı ve Hidroelektrik Santralı, SAMSUN
Hasan Uğurlu Barajı ve Hidroelektrik Santralı, SAMSUN
Aslantaş Barajı ve Hidroelektrik Santralı, ADANA
Derbent Barajı ve Hidroelektrik Santralı, SAMSUN
Aksu-Çayköy Hidroelektrik Santralları, ISPARTA
Taşova Hameka Hidroelektrik Santralı, AMASYA
Temsan TÜBİTAK tipik HES SCADA sistemi, ANKARA
Darlık Barajı ve Pompa İstasyonu, İSTANBUL
Suğla Göleti ve Pompa İstasyonu, KONYA

İlgili Projeler

  • İş Veren
    Doğuş İnşaat
    Proje Bitiş Tarihi
    27 Mart 2016
    Türkiye’nin örnek Hidorelektrik Santral projelerinden birisi olan Boyabat Hidroelektrik Santrali Sinop’un Durağan ilçesinde inşa edildi. Santral 3x204MVA (Toplam 612 MVA) gücündedir ve Türkiye’nin 6. büyük Hidroelektrik […]